Gmina Kamionka Wielka

 

Zespół „Kamionczanki” powstał w 1978 roku, przy Szkole Podstawowej w nr 2 w Kamionce Wielkiej, z inicjatywy Pani Bogusławy Kłębczyk – dyrektor szkoły. Od roku 1987 działa pod kierunkiem mgr Marii Ruśniak. Obecnie liczy 15 członkiń w wieku od 50 do 77 lat, śpiewających w układzie dwugłosowym bez udziału instrumentów, z zachowaniem gwary. Zespół ma w swym gronie także świetne solistki i gawędziarki. Zespół prezentuje folklor muzyczny Lachów Sądeckich. „Kamionczanki” śpiewają pieśni i piosenki, które pamiętają z lat dzieciństwa, przekazane przez mamy i babcie, uświetniając imprezy miejscowe, gminne i ponadgminne. Wśród bogatego repertuaru przewijają się dawne pieśni pasterskie, obrzędowe (weselne, pogrzebowe), miłosne, religijne (adwentowe, wielkopostne, pastorałki, kolędy), przyśpiewki i ballady. Kamionczanki pieczołowicie kultywują zwyczaje i obrzędowość swojego regionu, dbając o czystość gwary i autentyczność strojów.

Zespół występował w wielu przeglądach, konkursach, festiwalach poczas k™órcy zdobywał czołowe miejsca m. in.: na Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej (w Konkursie Gawędziarzy, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych), w Przeglądzie Muzyk, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych w Krynicy, „Druzbacce” w Piwnicznej, Siołkowej i Podegrodziu, w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, na „Agropromocji” w Nawojowej. Co roku zespół występuje na plenerowej imprezie „Lato w Dolinie Kamionki.” Ponadto zespół nagrał godzinny koncert we Wrocławiu dla programu telewizyjnego „Folkowe Nuty ” (1997), 40-minutowy dla „Radia Dobra Nowina” w Tarnowie (1998), występował wraz z innymi zespołami na uroczystości Kanonizacji Św. Kingi w Starym Sączu, brał udział w powitaniu Ojca Świętego Jana Pawła II na Sądeckiej Ziemi oraz nagraniu płyty „Życzymy, życzymy”, a także w audiencji papieskiej w Rzymie.

Kamionczanki działają pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej, tel/fax. (o-18) 445-60-29, e:mail gmina@kamionka.iap.pl

Galeria zdjęć